Szanowni Mieszkańcy!
Z informacji otrzymanej od podmiotu odbierającego odpady komunalne z terenu Gminy Raba Wyżna wynika, że mieszkańcy niejednokrotnie popełniają błędy segregując odpady i przygotowując je do odbioru.

Do najczęstszych błędów należą:

1. Do pojemników/worków z odpadami zmieszanymi trafiają odpady, które winny być gromadzone w workach przeznaczonych na odpady segregowane.
  2. W workach przeznaczonych do gromadzenia odpadów segregowanych znajdują się inne odpady takie jak:
    - szkło okienne, zbrojone, porcelana;
    - plastikowe elementy mebli, części samochodów (np. kołpaki);
    - pampersy i inne odpady higieniczne;
    - mokry, zatłuszczony papier;
    - opakowania z zawartością (opakowania nie muszą być czyste, ale muszą być puste);
    - opakowania po chemikaliach, substancjach niebezpiecznych;
    - odpady budowlane (np. płytki ceramiczne, gruz, styropian).
  3. Wrzucanie opakowań bez zgniatania – butelki plastikowe, czy kartony należy zgnieść przed wyrzuceniem, wówczas zajmują zdecydowanie mniej miejsca.
  4. Wystawianie worków, pojemników z odpadami o dowolnej porze dnia.
  5. Wystawianie do odbioru odpadów remontowo-budowlanych - odpady te należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
  6. Użytkowanie pojemników niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. wrzucanie ziemi i kamieni lub gorącego popiołu.
  7. Korzystanie z niewłaściwych worków na surowce wtórne.
  8. Podczas odbioru odpadów komunalnych wystawiane są często odpady wielkogabarytowe lub zużyty sprzęt RTV/AGD.
  9. Umieszczanie w pojemnikach odpadów, które powinny być przywożone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Przypominamy, również że na naszej stronie www.rabawyzna.pl w zakładce „Gospodarka odpadami” znajdą Państwo:
- aktualny harmonogram wywozu odpadów komunalnych;
- informacje dotyczące segregacji odpadów w tym odpadów ze styropianu;
- informację o Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;
- informacje o zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych;

W związku z powyższym apelujemy do Państwa o należyte wywiązywanie się z obowiązku segregacji odpadów - leży to w interesie Nas wszystkich, mając bezpośredni wpływ na osiągnięcie wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, jak również na koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.

Opracował: ZGKiM w Rabie Wyżnej