W niedzielę, 28 września, zjechali do Raby Wyżnej poeci, by zaprezentować swoją twórczość podczas 40. jubileuszowego Święta Poezji Góralskiej. Folklor i kultura górali zapisane w strofach liryków poetów przybyłych głównie z rejonu Podtatrza zapewniły niepowtarzalną atmosferę niedzielnego popołudnia.

Świętowanie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej, a orędowników góralskiej poezji zgromadzonych w sali teatralnej w Domu Parafialnym powitał Andrzej Dziwisz, wójt gminy Raba Wyżna. Włodarz podziękował poetom za coroczne spotkania i twórczość oraz pielęgnowanie tradycji tego święta; wójt wyraził także dumę z powodu coraz liczniejszego udziału poetów w rabiańskim święcie.

Z ust przybyłych gości padły pozdrowienia dla nieobecnej na spotkaniu założycielki święta Wandy Czubernatowej. Nieobecna także na święcie prof. nadzw. dr hab. Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu skierowała do poetów i przyjaciół poezji list, który odczytano podczas jubileuszowego święta. Literaturoznawczyni podkreśliła w liście fakt, że na około 3000 języków, które były w użyciu w drugiej połowie XX wieku – tylko 78 wykształciło literaturę - w tym język polski. - Językiem literatury, językiem poezji może być także gwara. XL Święto Poezji Góralskiej jest tego najlepszym dowodem i świadkiem. Najpierw przez całe wieki górale uprawiali swoja mowę, która należy do polszczyzny, ale niesie z sobą nieobecne gdzie indziej i niepowtarzalne wyobrażenia o świecie, ludziach, Bogu i życiu. Uprawiali gwarę jak się uprawia ziemię pod zasiew, tyle tylko że nie korzystali z radła i bron, ale z pieśni i opowieści. A kiedy już była gotowa, przyjęła pierwsze ziarna zachwytu pojedynczego człowieka nad światem, pierwsze ziarna indywidualnej, niepowtarzalnej radości, miłości, ufności, ale też i zawodu, i smutku, i tęsknoty, a czasem złości czy buntu, a czasem skrzącego się humoru, który wypędza smętek z duszy… I tak powstała góralska poezja, którą sobie mamy. Którą sobie świętujemy czterdziesty raz w Rabie Wyżnej, a niezliczone razy w zaciszach swoich domów. A przez te gwarowe światy i światki widać, jak syćka górole schodzom sie dojedna! Dejze Boze jak nojdłuzyj! – wyjaśnia w liście, życząc udanego świętowania, Anna Mlekodaj.

Jubileuszowe świętowanie przypieczętował koncert zespołu Tryptyk, który zaprezentował muzykę ethno-folkową. Dla wielu poetów rabiańskie święto wpisało się już na stałe w ich kalendarz , ale dla niektórych była to możliwość zaprezentowania swojej twórczości po raz pierwszy. W tym roku podczas święta zadebiutował Maciej Bochnak z Raby Wyżnej.

Potem wystąpili kolejno poeci związani od lat ze świętem: Małgorzata Szarlej z Harkabuza, Emilia Zięba z Raby Wyżnej, Teresa Bachleda-Kominek z Zakopanego, Wanda Szado-Kudasikowa z Nowego Targu, Izabela Zając z Raby Wyżnej, Danuta Truty-Pałasz z Raby Wyżnej, Józef Szaflarski z Czarnego Dunajca, Julian Klamerus z Nowego Targu, Andrzej Milewski z Nowego Targu, Piotr Bies z Rabki Zdroju, Maria Langer z Sieniawy, Małgorzata Bucior z Nowego Targu, Andrzej Dziedzina „Wiwer” ze Szczawnicy, Krzysztof Kokot z Nowego Targu, Stanisław Jabłoński z Kluszkowców, Adam Kwiatek z Nowego Targu, Renata Klamerus ze Spytkowic, Joanna Słodyczka z Raby Wyżnej oraz Roman Oleksy z Nowego Targu. Między recytacjami przygrywała na góralską nutę kapela Zwyk z Raby Wyżnej.

Rabiańskie święto gromadzi co roku poetów oraz miłośników tradycji góralskiej. Przy stole, w rodzinnej atmosferze każdy z przybyłych czerpie wiedzę o tym magicznym świecie zaklętym w języku literackim i gwarze. Święto ma już długą tradycję. Zainicjowane przez rabiańską poetkę Wandę Czubernatową oraz Jana Fudalę, a kontynuowane i pielęgnowane przez kolejnych dyrektorów Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej: Ryszarda Klamerusa i Elżbietę Smółkę do dziś pozostaje w priorytetach działalności kulturalnej ośrodka