- Jesteśmy tu, by oddać hołd wielu pokoleniom Polaków, którzy przelali krew za wolną Ojczyznę - mówił 11 listopada, otwierając jubileuszowe uroczystości, wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz. Gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej.

Po mszy, tuż przed kościołem, odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Musimy pamiętać o tych, którzy oddali życie i musimy przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom. Postanowiliśmy, upamiętnić tę wyjątkową rocznicę pomnikiem Orła Niepodległości z tamtych czasów, który będzie przypominał wszystkim o bohaterach walczących za Niepodległość - tłumaczył włodarz gminy. Włodarz dodał, że obelisk powstał z inicjatywy społeczności lokalnej: samorządu gminy Raba Wyżna - wójta i Rady Gminy, księdza proboszcza Antoniego Zuziaka, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Stowarzyszenia Oświatowego ECHO, a zaprojektowany i wykonany został przez Mariana Smreczaka z Lipnicy Małej.
Po odsłonięciu pomnika złożono przy nim kwiaty, a okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł na sejm RP Edward Siarka. - Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku w Rabie Wyżnej przenosi nas do pamiętnego 11 listopada 1918 roku. To wtedy Niemcy podpisują kapitulację, która kończy trwającą od czterech lat wojnę światową. W Warszawie Józef Piłsudski staje na czele Armii Polskiej i pisze Deklarację Niepodległości: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojennym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski...”. To wyjątkowy tekst, który płynie z Polski do państw Europy i świata po 123 latach niewoli. Wczoraj w Warszawie nasi rodacy, członkowie zespołu Mała Armia Janosika w Koncercie dla Niepodległej śpiewali Pieśni Legionowe, reprezentując naszą gminę wpisali się w obchody Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy z tego dumni - mówił Edward Siarka. Poseł podkreślił, że tegoroczne obchody wpisują się także w upamiętnienie 40-lecia Pontyfikatu Ojca świętego Jana Pawła II i są wkładem w budowę naszej wiary i tożsamości narodowej.
- Zakończę życzeniami -  kontynuował - abyśmy mieli w sobie ducha odwagi, który porywa. To życzenie jest dla wszystkich. Tak dla dzieci, młodzieży i nas dorosłych. Nie bójmy się podejmować wielkich, nowych wyzwań.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali teatralnej, gdzie zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli patriotyczny program artystyczny „Kwiaty Polskie” przygotowany pod okiem Teresy Rusnak.