QR Icon

- Chciałem, by stulecie odzyskania niepodległości było świętowane wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości odsłonięcia w Podsarniu w gminie Raba Wyżna pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych. Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika Prezydentowi RP towarzyszyli poseł Edward Siarka oraz wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz.

Wraz z prezydentem do Podsarnia przybyli minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, oraz prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.
W uroczystościach wzięli też udział m.in. poseł i mieszkaniec Podsarnia Edward Siarka, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz gospodarz miejsca wójt gminy Andrzej Dziwisz i proboszcz parafii Podsarnie ksiądz Leszek Uroda. Obecni byli także radni gminy Raba Wyżna, wójtowie orawskich gmin, ale też starosta nowotarski Krzysztof Faber i starosta tatrzański Piotr Bąk .
Jeszcze przed odsłonięciem prezydent spotkał się w Orawce z 94-letnim Józefem Kowalczykiem, weteranem II wojny światowej, który walczył pod Monte Cassino.
Potem na placu przed kościołem pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu Andrzej Duda wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika. Prezydent posadził także w Podsarniu „Dąb Niepodległości”, a następnie udał się do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie odbyła się dalsza uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski. Tam Andrzej Duda spotkał się z uczniami, rodzicami, nauczycielami, wysłuchał przygotowanego przez uczniów okolicznościowego programu artystycznego oraz pieśni niepodległościowych w wykonaniu kapeli góralskiej Mała Armia Janosika. Podczas uroczystości prezydent wyraził wdzięczność dyrekcji szkoły i wójtowi gminy Raba Wyżna za to, że dzieci mogą uczyć się w tak dobrych warunkach.
W przemówieniu skierowanym do mieszkańców Orawy prezydent dziękował im za to, że walczyli o Polskę i walczą o nią do dzisiaj, pielęgnując tradycję.
Jak podkreślił prezydent, uroczystość odsłonięcia w Podsarniu na Orawie pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – "Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, miasteczkach, gminach, wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni" - powiedział. Dodał, że tak jest właśnie na Orawie, gdzie tak wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać". – Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej - powiedział Duda.
Na pomniku są umieszczone nazwiska zasłużonych dla Orawy i Polski bojowników o niepodległość, odznaczonych przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Medalem Niepodległości. Pomnik ufundowany został przez Wójta Gminy Raba Wyżna. Jest wspólnym dziełem artysty rzeźbiarza Mariana Smreczaka i Kazimierza Wolskiego.

Galeria

Urząd Gminy Raba Wyżna

Dane Adresowe:

34-721 Raba Wyżna 41
Telefon Centrala UG:
Tel.: +48 18 269 12 50
Fax:  +48 18 269 12 51

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

NIP: 735-10-44-417
REGON: 000551970

Godziny pracy

poniedziałek - piątek        7:45 - 15:45

Gmina Raba Wyżna

Kod terytorialny :  1211112
NIP: 735-285-48-45
REGON: 491892647