30 grudnia w świątecznej szacie zakończyliśmy Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, który miał na celu wspólnie dla dziedzictwa społeczne upowszechnianie i przekazywanie historii naszym pokoleniom. Przy dźwiękach kolęd przed dworem odbyła się biesiada świąteczna.

Była to inicjatywa Zespołu parkowo-dworskiego w Sieniawie przy współudziale ludzi dobrej woli.

Podczas świętowania została przedstawiona prezentacja projektu „Szlakami naszego Dziedzictwa“, którą przygotowali Teresa Rusnak i Krystian Wisła i Roberta Wisła.

Szopkę dworską w nawiązaniu do stylu dworskiego oraz kultury i tradycji staropolskich wykonała Róża Antolak-Wojtowicz.

Figury Rodziny Świętej już po raz drugi przywędrowały do nas z Bawarii od rodziny Kreutz z Gröbenzell, która od pokoleń zajmuje się rzeźbiarstwem, a specjalizuje się w rzeźbieniu figur i wykonywaniu szopek. Także dzięki wielkiemu wsparciu rodziny Kreutz można było oglądać wystawę szopek.

Podczas świątecznego spotkania przy dworze rozstrzygnięto konkurs szopek regionalnych oraz konkurs o laur dziedzictwa kompleksu parkowo-dworskiego w Sieniawie.

Laureatem konkursu o laur dziedzictwa kompleksu parkowo-dworskiego w Sieniawie zostali uczniowie klasy VIII pod opieką Anny Folwarskiej ze Szkoły Podstawowej w Bielance. W konkursie szopki w stylu regionalnym zwyciężyli uczestnicy świetlicy wiejskiej w Klikuszowej z kl. I–VI SP pod opieką Elżbiety Żelazko.

Zwycięzcom gratulujemy!

Zakańczając rok 2018 Zespół parkowo-dworski w Sieniawie wyraża serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli i włączyli się w projekt „Wspólnie dla Dziedzictwa“. Wszystkie wydarzenia są dokumentowane i znajdują się w archiwum Zespołu parkowo-dworskiego w Sieniawie.