9 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej odbyło się spotkanie z Moniką Witkowską, kobietą wielu pasji – dziennikarką, podróżniczką, żeglarką, zdobywczynią Korony Ziemi, czyli najwyższych wzniesień na każdym kontynencie. Monikę Witkowską do Raby Wyżnej zaprosili mieszkańcy Małgorzata i Piotr Rubisiowie – uczestnicy wyprawy na Kilimandżaro.

Walkę o Koronę Ziemi podróżniczka zakończyła w 2015 roku, zdobywając antarktyczny Masyw Vinsona. Podczas spotkania podróżniczka wyznała, że miłość do wypraw i aktywności zapoczątkowało w jej życiu harcerstwo.
– Myślę, że mam geny babci, która organizowała różne pielgrzymki i tak jak ja dzisiaj - była takim niespokojnym duchem. Na pewno pomogło mi też harcerstwo. Dzięki harcerstwu mam zaszczepioną pasję przebywania w terenie, spędzania aktywnie czasu oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie sprawiało mi problemu wyjście nocą do lasu, czy spędzenie gdzieś „na dziko” nocy w jakimś szałasie czy gdziekolwiek pod namiotem, często zdarzało się, ze spałam pod „gołym niebem”. Dzięki harcerstwu miałam okazję wyjeżdżać na różnego typu rejsy, a aktywnością harcerską są też związane moje pierwsze wyprawy w góry.

Wyprawy wymagały od podróżniczki wielu przygotowań, także tych kondycyjnych. Ważną rolę odegrały ćwiczenia – między innymi chodzenie po schodach z obciążnikami, orbitreki – by ruch był pionowy, ćwiczenia interwałowe oraz spinning, ponadto bieganie i ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające kręgosłup i brzuch. Najważniejsza jednak – jak przyznaje Monika Witkowska – jest determinacja.
– Często możemy dużo więcej niż myślimy, że możemy – przyznaje zdobywczyni Korony Ziemi, która podczas wypraw docenia przede wszystkim kobiety. – Kobiety są mocne w górach, a kobieca siła tkwi w jej głowie, kobiety pracują przede wszystkim nad strategią, która w wielu momentach decyduje o sukcesie bardziej niż kondycja fizyczna – podkreśla podróżniczka.

Małgorzatę Witkowską zaprosili do Raby Wyżnej Piotr i Małgorzata Rubisiowie, którzy poznali ją podczas wyprawy na Kilimandżaro. – 8 lutego 2018 roku wybraliśmy się z naszymi znajomymi na Kilimandżaro. Tam właśnie pierwszy raz spotkaliśmy Monikę Witkowską. Mieliśmy okazję poznać jej profesjonalizm i jej sposób życia – wspomina Piotr Rubiś. – Nie ukrywam, że spotkanie to nasz pomysł, chcieliśmy, żeby Monika przyjechała, żeby opowiedziała o wyprawach, podzieliła się wrażeniami, które zdobywa w niejednokrotnie ekstremalnych warunkach – dodaje Małgorzata Rubiś.
Zdobycie Korony Ziemi nie jest jednak szczytem ambicji podróżniczki. Monika Witkowska ma wiele planów i marzeń podróżniczych.
– Najbliższa wyprawa, którą planuję na wiosnę to próba zdobycia Lhotse, czwartej góry świata, ośmiotysięcznika, który jest sąsiedni do Everestu. Natomiast, jeśli chodzi o marzenia żeglarskie to dokończenie pętli wokół bieguna – już część tej pętli, czyli odcinek północno-zachodni mam za sobą. Rejs na Czukotkę pozwolił mi zdobyć część przejścia północno-wschodniego, no ale jest jeszcze pewien kawałek, który jest w moich planach i marzeniach.

Spotkanie z Moniką Witkowską bez wątpienia było dla wszystkich uczestników niezapomnianym przeżyciem, serią ciekawych opowieści, ale również lekcją na temat motywacji do działania, przełamywania strachu i rozwijania samego siebie.