7 maja odbyły się gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała miejsce w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Świętego Jana Bosko w Skawie ze Szkołą Podstawową Filialna w Skawie.

Pamięć w nas wiecznie trwa,
poloneza dziejów gra….

Oprócz dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminy Raba Wyżna na czele z zastępcą wójta – Rafałem Grygorowiczem oraz Anna Piaskowy- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania Hymnu. Następnie zebrani obejrzeli krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy szóstej oraz trzeciej gimnazjalnej. Młodzież przeniosła widzów w czasie, przywołując atmosferę towarzyszącą burzliwym wydarzeniom politycznym 1791 roku. Na tle najpiękniejszych utworów Mozarta, Chopina, jak również dźwięków poloneza fortepianowego M. K. Ogińskiego uczniowie recytowali między innymi fragmenty dzieł J. Ursyna Niemcewicza, S. Trembeckiego F. Karpińskiego, I. Krasickiego czy A. Mickiewicza. Nie zabrakło również piosenek i pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 1 w Skawie.
Po części artystycznej głos zabrał dyrektor szkoły, który przypomniał uczniom, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i należy doceniać każdy dzień, jaki możemy przeżyć w pokoju. Na zakończenie zastępca wójta – Rafał Grygorowicz w krótkiej przemowie podziękował młodzieży za przygotowanie uroczystości, podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych i ludziach, których praca i poświęcenie pozwalają nam dzisiaj cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Życzył również uczniom sukcesów w nauce potwierdzonych wynikami zbliżającej się klasyfikacji.