22 maja 2019 roku z pewnością na długo zostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu. Spotkał ich bowiem wielki zaszczyt udziału w finale II edycji ogólnopolskiego konkursu "Do Hymnu!" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Przesłuchanie konkursowe było dla nich wielkim patriotycznym świętem, które rozpoczęło uroczyste odtańczenie poloneza przez uczniów klas VI-VIII. Następnie zgodnym chórem odśpiewano trzy pieśni hymniczne: "Mazurka Dąbrowskiego", "Rotę" oraz "Odę do radości". Prezentacji przysłuchiwało się jury w składzie: dr Małgorzata Chyła oraz prof. dr hab. Wiesław Delimat z Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Goście byli pod wrażeniem występu uczniów, gratulowali muzycznych i tanecznych umiejętności. Szkoła otrzymała dyplom uczestnictwa w tym niezwykłym przedsięwzięciu, które wpisuje się w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży to bardzo ważne i zarazem odpowiedzialne zadanie. Podejmujemy się go każdego dnia, ucząc naszych wychowanków postaw patriotycznych. Przejawiają się one na wiele sposobów, wśród których jakże pięknym i istotnym elementem są śpiew oraz taniec. To wyraz naszego przywiązania do ojczystej kultury i tradycji" - zapewniała w swoim wystąpieniu pani Danuta Siarka - dyrektor szkoły.