Główną atrakcją Festiwalu Kreatywnego, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej, był przegląd tradycyjnych i nowoczesnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych. Liczne warsztaty kreatywne mają inspirować młodych ludzi do działania i rozwijania własnych zainteresowań.

Ukoronowaniem festiwalowego przedsięwzięcia były wieczorne koncerty Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni oraz Dody i zespołu Virgin.
Festiwal poprzedziła kolorowa parada, która przeszła ulicami Raby Wyżnej sprzed siedziby Gminnego Ośrodka Kultury na stadion LKS Orkan. W paradzie można było podziwiać podążającą czerwoną korwetą postać Dody, w której rolę wcieliła się Gabrysia Szyszka, wokalistka Studia Piosenki Young Stars. Tuż za nią w marszu prezentowały się mażoretki prowadzące orkiestrę dętą z Tenczyna, dalej w samochodzie buick cabrio podążali wokaliści Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej. Uczniowie ze Skawy w widowiskowym stylu prezentowali kulturę indiańską, tuż za nimi w paradzie przeszły zespoły regionalne z Litwy. Paradę zamykał rozśpiewany tabor cygański – w roli Don Vasyla wystąpił tutejszy mistrz akordeonu Ryszard Wolski w towarzystwie pięknych, przyodzianych w kolorowe stroje cyganek. W rolę cyganek wcieliły się panie, które tworzą grupę Miłośników Kultury Cygańskiej w Spytkowicach pod kierunkiem Danuty Baliczek oraz aktywne rabianki Małgorzta Chlipała i Celina Kowalska.

Festiwal otworzył wójt gminy Andrzej Dziwisz, który spotkał się na scenie z przedstawicielami Słowacji oraz Litwy. Wokalne otwarcie festiwalu należało, jak co roku, do wokalistów Studia Piosenki Young Stars oraz Beaty Czajki-Rolińskiej. Z kolei zaprezentowały się prowadzone przez Annę Zborek mażoretki z Naprawy, Podwilka i Raby Wyżnej, a wśród nich zdobywczynie pierwszego miejsca w kategorii Scena Buława Seniorki w Mistrzostwach Europy w Zagrzebiu w Chorwacji. Międzynarodowy charakter festiwalowi nadały występy młodych artystów ze Słowacji, Zespołu Tańca Ludowego Starszych Gaja i Kapeli Muzyki Ludowej Ringė z Litwy oraz mistrzowskich par tanecznych z Polski i Ukrainy.

Tancerze reprezentujący Akademię Tańca Nowy Targ wykonali sambę brazylijską. Latynoamerykański taniec podkręcił atmosferę imprezy. Trochę zakręconej zabawy, która wciągała zarówno dzieci, jak i rodziców zafundował widowiskowy program Lady Fama Show.

Zgodnie z ideą Festiwalu Kreatywnego na płycie stadionu w Rabie Wyżnej stanęły liczne stoiska z różnymi kreatywnymi - tradycyjnymi i nowoczesnymi grami, zabawami i formami rekreacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych - każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Uczestnicy Festiwalu mieli okazję poszukiwać inspiracji na spędzanie czasu wolnego w tradycji – uczestnicząc w warsztatach GRY I ZABAWY TRADYCYJNE, podczas których prezentowane były zabawy naszych rodziców np. cymbergaj, zośka, gra w klasy, gra w gumę, w WARSZTATACH REGIONALNYCH z wyrabianiem sera, moskoli, folkowym tworzeniem z siana, pleceniem wianków, wypiekami regionalnymi. Na płycie stadionu stanęło także MINI ZOO ze strusiem Romanem w roli głównej. Były też warsztaty artystyczne CZARY Z FILCU, podczas których dzieciaki tworzyły a artystką Kają Gościniak filcowe stwory – pióropusze, ptaszki i ozdoby na patyku oraz pokaz rzeźbienia w drewnie, którego bohaterem był rabiański artysta Dawid Wędziarz.

Nowatorskie formy zajęć prezentowane były za sprawą WARSZATÓW ROBOTYKI, STOISKA MALI KREATYWNI, WARSZTATÓW MALOWANIA PIASKIEM NA SZKLE, „ŻYJ ZDROWO ALBO JAK BYĆ FIT” – stoiska klubu Fitnessland, w którym można było skorzystać z porad dietetyka, rehabilitanta, trenera personalnego. MOBILNE STUDIO URODY z nowoczesnymi zabiegami kosmetycznymi zadbało o to, jak być pięknym. Zgodnie z ideą integracji oraz wychodząc naprzeciw osobom niepełnosprawnym Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Rabki-Zdroju, uczestnicząc po raz kolejny w festiwalu, zorganizował dla dzieci niepełnosprawnych warsztaty plastyczne przy stoisku RAZEM Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki sponsorom i partnerom.

SPONSOR GENERALNY
BLACHOTRAPEZ, PRZYSTAŃ W KABANOSIE

SPONSOR OFICJALNY
BANK SPÓŁDZIELCZY W RABIE WYŻNEJ, RAPACZ MARKET, UBEZPIECZENIA ŁAPKA, PCD SALAMI

SPONSOR BAZOWY
MATAZET, IZOLACJE – RUBIŚ, KOMPLEKS BESKID SPYTKOWICE, SKŁAD MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ANDREX, WINROOF I FITNESSLAND, KUMOROWICZ MEBLE&WNĘTRZA, SOFI – WŁAŚCICIEL STOISKA 4F EWA I ZENON BIELARCZYK, RABDOM, TERMY GORĄCY POTOK, AUTO-BOSS AUTORYZOWANY DEALER FORDA, MOBILNE STUDIO URODY REVITALIS I BIURO REGIONALNE OLIFAME W RABCE ZDROJU ORAZ STUDIO WIK, STUDIO URODY ZOYA REHAPULS ARTUR PUSTUŁKA, FIRMA BUDOWLANA RABTER JACEK WĘDZIARZ

PARTNERZY
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Rabie Wyżnej, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Rabce-Zdroju, Studio Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej, Akademia Tańca Nowy Targ, KreaTech z Krakowa, Estrada Tyska, Studio projektowe MuaMua Design, Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie, OSP Raba Wyżna, Ludowy Klub Sportowy Orkan w Rabie Wyżnej, Teatr Chrząszcz w Trzcinie, Kawiarnia Hajan i MW Sound Marek Wacławski

Organizator dziękuje Adamowi Tomczykowi i Ireneuszowi Handzlowi za udostępnienie miejsc parkingowych.