W dniu 18 listopada 2019 roku w Urzędzie Gminy w Rabie Wyżnej odbyło się spotkanie informacyjne przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie z mieszkańcami gminy Raba Wyżna. Podczas spotkania zostały zaprezentowane projekty realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie: Kierunek Kariera, Kierunek Kariera Zawodowa i Nowy Start w Małopolsce. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z założeniami projektów, sposobem rekrutacji oraz korzyściami wynikającymi z udziału w powyższych projektach. Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Krakowie odpowiedzieli na pytania uczestników.

Istotne jest, iż projekty Kierunek Kariera i Kierunek Kariera Zawodowa adresowane są do osób pracujących (umowa o pracę, umowa c-p itp., prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub ubezpieczonych w KRUS), które ukończyły 25 lat, przy czym osoby, które maja mniej niż 50 lat mogą posiadać maksymalnie średnie wykształcenie, natomiast osoby, które ukończyły 50 lat z projektu mogą skorzystać niezależnie od posiadanego wykształcenia (nie ma górnej granicy wiekowej).

W ramach projektu Kierunek Kariera można otrzymać dofinansowanie na szkolenia i kursy: językowe, komputerowe, prawo jazdy kategorii A, B, C, C+E (szkolenia C, C+ E bez uprawnień zawodowych) natomiast w ramach projektu Kierunek Kariera Zawodowa można otrzymać dofinansowanie na szkolenia umożliwiające nabycie nowych kompetencji zawodowych potwierdzonych egzaminami (certyfikatami) takich jak: kwalifikacyjne kursy zawodowe; kursy umiejętności zawodowych; kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; szkolenia prowadzące do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów regulowanych; szkolenia zawodowe; język obcy zawodowy; prawo jazdy zawodowe kat. C, C+E wraz z uprawnieniami zawodowymi, D, T; egzaminy zewnętrzne; studia podyplomowe.

Aby skorzystać z dofinansowania należy umówić się z doradcą zawodowym poprzez stronę https://kierunek.pociagdokariery.pl w zakładce „Zgłoś się”. Z doradcą można spotkać się w Krakowie, w Krakowie, w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Plac na Stawach 1lub całkiem blisko, podczas lokalnego dyżuru mobilnego (m.in. w miastach/miejscowościach: Kościelisko, Nowy Targ, Łapsze Niżne, Sucha Beskidzka, Rabka Zdrój, Zakopane). Aby ułatwić mieszkańcom naszej gminy dostęp do projektów kierunek Kariera i Kierunek Kariera Zawodowa, od stycznia 2020 roku usługi doradcze dostępne będą także na terenie gminy Raba Wyżna (szczegóły wkrótce). Więcej informacji na temat projektów można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Projektu Kierunek Kariera w Nowym Targu, al. Tysiąclecia 35 pok. 212 telefon: 727 793 756 lub w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Plac na Stawach 1, (punkt informacji  na parterze) telefon: 12 619 84 55, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Informacje znajdują się również na stronie: https://kierunek.pociagdokariery.pl/