QR Icon

Dnia 18 stycznia 2014 roku w Remizie OSP w Bukowinie-Osiedle odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez sołtysa i mieszkańców wsi.

W spotkaniu uczestniczył zastępca wójta gminy Raba Wyżna Rafał Grygorowicz, który przekazał wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.  W uroczystości wziął udział również ksiądz proboszcz Marek Kasperkiewicz, radna  Anna Grapa, a także dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Harkabuzie. W czasie spotkania dzieci zaprezentowały jasełka, a pani Helena Gal przybliżyła historię związaną z odchodzeniem starego roku i nadejściem nowego. Była też okazja do wspólnego kolędowania, rozmów i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Tak świetnie zorganizowane spotkania na długo zostają w pamięci i pozwalają umocnić więzi łączące orawską społeczność.

Galeria tutaj.

Ogłoszenia i Informacje

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARiMR

Przetwórstwo w gospodarstwie: tanio, zdrowo, z zyskiem

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Od 21 listopada do 20 grudnia 2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nabór wniosków na tzw. Małe przetwórstwo. Tym razem jednak, i to jest nowość w PROW 2014-2020, będzie on adresowany wyłącznie do tych, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Prowadzący gospodarstwa rodzinne mogą rozpocząć działalność w ramach RHD po uprzedniej rejestracji. Jeśli będzie dotyczyła produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywności złożonej, należy zarejestrować się u powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli natomiast żywność pochodzenia niezwierzęcego – u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zakres Inwestycji

W ramach takiego handlu możliwe jest m.ni. przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom, a także, od stycznia br., na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem, w tym sklepów, restauracji, stołówek itp. Żywność musi jednak pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Sprzedaż powinna odbywać się z zachowaniem określonych limitów.

 

Dla kogo pomoc?

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy lub ich małżonkowie, ubezpieczeni w KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje w tym przypadku m.in. przetwory z owoców i warzyw, przetwory zbożowe, oleje; wędliny, produkty mleczne.

Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych pomniejszonych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł.

W katalogu kosztów inwestycji, na które można otrzymać dofinansowanie, są m.in. koszty zakupu maszyn, urządzeń i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności
w zakresie przetwarzania produktów rolnych, koszty budowy lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej, w tym koszty dostosowania pomieszczeń gospodarczych oraz pomieszczeń służących dotychczas przygotowaniu posiłków; zakupu tzw. kontenerów (obiektów budowlanych), gdzie będzie prowadzona działalność przetwórcza, pod warunkiem, że będą one trwale związane z nieruchomością; zakupu wraz z instalacją maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej.

 

 

Gdzie z wnioskiem?

Wnioski przyjmować będzie Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, ul. Promienistych 1 w Krakowie
. Złożyć można je także
w placówkach ARiMR na terenie Małopolski.

 

Szczegółowe informacje:

  • w Punktach Informacyjnych w Biurach Powiatowych ARiMR

  • na stronie internetowej www.arimr.gov.pl

  • https://www.facebook.com/MalopolskiARiMR

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY RABA WYŻNA

Wójt Gminy Raba Wyżna informuje o przystąpieniu do sporządzenia zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminie Raba Wyżna na terenie poszczególnych wsi: Bielanka, Bukowina-Osiedle, Harkabuz,Raba Wyżna, Rokiciny Podhalańskie,Podsarnie, Sieniawa, Skawa

Więcej…

Kierunek kariera - dziś (18 listopada) spotkanie informacyjne

Chcesz nauczyć się języka, skończyć kurs prawa jazdy lub zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wróciłeś do kraju, jesteś bez pracy i szukasz pomysłu na siebie  to także mamy dla Ciebie propozycję.

Więcej…

Służba Przygotowawcza - I turnus w korpusie szeregowych

Wciąż prowadzony jest nabór do służby przygotowawczej na I turnus 2020 r. w korpusie szeregowych. Szkolenie będzie prowadzone w terminie od 7 stycznia do 27 marca 2020 r.
W celu złożenia wniosku do służby przygotowawczej wszystkich zainteresowanych zapraszamy do WKU w Nowym Targu.

Więcej…

Obwieszczenie Wójta Gminy Raba Wyżna

Obwieszczenie Wójta Gminy Raba Wyżna dot. wydania postanowienia o sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej w akcie własności ziemi nr 238/76 z dnia 30 stycznia 1976 r.

Więcej…

Urząd Gminy Raba Wyżna

Dane Adresowe:

34-721 Raba Wyżna 41
Telefon Centrala UG:
Tel.: +48 18 269 12 50
Fax:  +48 18 269 12 51

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

NIP: 735-10-44-417
REGON: 000551970

Godziny pracy

poniedziałek - piątek        7:45 - 15:45

Gmina Raba Wyżna

Kod terytorialny :  1211112
NIP: 735-285-48-45
REGON: 491892647