Chciałbyś zostać żołnierzem? A najlepiej w swoim województwie? Zapraszamy w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej! Jeśli nie chcesz rezygnować z nauki lub pracy na rzecz szkolenia, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy projekt „Ferie z WOT” w Małopolsce, dzięki któremu w szczególności uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz nauczyciele odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas zimowej przerwy od nauki to propozycja 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach projektu „Ferie z WOT”. Od 15 do 30 stycznia 2022 r. trwa okres międzysemestralnej przerwy w nauce w Małopolsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli 11 MBOT organizuje specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. Propozycja kierowana jest także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas wolny poza domem np. na zorganizowanych obozach zimowych.

Szkolenie podstawowe w Małopolsce w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się 15 stycznia, a zakończy 30 uroczystą przysięgą wojskową. Dodatkowo dla chętnych którzy są żołnierzami rezerwy, składali we wcześniejszych latach przysięgę wojskową, a chcieliby dołączyć do 11MBOT zapraszamy na szkolenie wyrównawcze.
Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Źródło i więcej informacji: https://www.wojsko-polskie.pl/11bot/articles/aktualnosci-w/malopolskie-ferie-z-wot/