W poniedziałek w Kopalni Soli „Wieliczka” odbyła się Gala Finałowa XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Nagrody laureatom pierwszych miejsc wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Fot. z Gali Finałowej

Minister Bożena Borys-Szopa, poseł Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Marta Mordarska z laureatami konkursu

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj uczestniczyć w uroczystej gali wojewódzkiego finału jednego z najpiękniejszych konkursów plastycznych „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Jestem pełna podziwu dla autorów prac. Ileż bowiem radosnych emocji, serca i czułości włożyli oni w swoje dzieła! – mówiła minister Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS podziękowała Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za organizację kolejnej już edycji konkursu, „dzięki któremu wiele osób może przekonać się, że niepełnosprawność nie wyklucza aktywności twórczej”. Podziękowała także opiekunom osób niepełnosprawnych, tym w domach, ale także w warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych domach samopomocy czy domach pomocy społecznej – za to, że wspierają i motywują swoich podopiecznych do działalności twórczej.

Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk minister Bożeny Borys-Szopy, posłanki i przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszuli Ruseckiej, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz Marty Mordarskiej – Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. Wyróżnienia oraz nagrody specjalne przyznali dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Radia RDN ks. Piotr Adamczyk, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Katarzyna Lubas oraz reżyser Monika Meleń.

Uroczystą Galę swoimi występami uświetnili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz duet: Arleta Matlęga – podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie oraz wokalista Mirosław Witkowski. Galę Finałową etapu wojewódzkiego patronatem honorowym objęli: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, posłanka Urszula Rusecka, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Patroni Medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków.

„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Promuje i nagradza twórczość osób z niepełnosprawnością. Obecna edycja odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji w serwisie https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/malopolski-final-konkursu-sztuka-osob-niepelnosprawnych/
Źródło: https://www.pfron.org.pl