Wprowadzone obostrzenia, zamknięcie części szkół i zakładów pracy, a w konsekwencji przejście na naukę i pracę w trybie zdalnym wiążą się ze zwiększonym poczuciem stresu i lęku wielu osób. Wyjątkowa sytuacja epidemiczna powoduje też pogorszenie stanu psychicznego osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich PFRON wdraża przyspieszoną procedurę dofinansowań projektów z zakresu wsparcia psychologicznego.

Logo projektu z napisem: Pfron wspiera Ciebie
Osoby z niepełnosprawnością, które na co dzień korzystały z psychoterapii, spotkań w ramach grup wsparcia, grupowych zajęć terapeutycznych, różnego rodzaju treningów czy integracji sensorycznej, w czasie pandemii nie mogą uczestniczyć w tych formach wsparcia. W konsekwencji część osób będących w stanie kryzysu psychologicznego pozbawiona jest obecnie terapii, a dla części osób rodzice, opiekunowie i osoby z nimi mieszkające zaczynają odgrywać rolę „terapeutów”.

– Widzimy pilną potrzebę przeciwdziałania negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych. Pominięcie procedury konkursowej stwarza możliwość wprowadzenia szybkiej i dostosowanej do zmieniających się warunków pomocy – mówi prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Nowa, przyśpieszona procedura realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert jest możliwa dzięki zapisom ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z zasadami oferty na realizację projektów zostaną wyłonione podczas negocjacji.

– Do realizacji zadań zlecanych zapraszamy te organizację pozarządowe, które dysponują odpowiednim potencjałem i doświadczeniem, w szczególności wyspecjalizowane w świadczeniu pomocy psychologicznej – wskazuje Krzysztof Michałkiewicz.

Ogłoszony 9 października konkurs PFRON „Pokonamy bariery” pozwala na wsparcie osób niepełnosprawnych dotkniętych skutkami pandemii. Dofinansowanie takich projektów ze środków PFRON może obejmować 100 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Oferty w formie elektronicznej można składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Specjalny formularz dostępny jest na stronach Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego.

Źródło: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/dofinansowanie-pomocy-terapeutycznej-dla-osob-niepelnosprawnych/